Ebben a bejegyzésben nem a siker titkának kulcsát nyújtom át, sőt, azt Veletek együtt keresem, csupán abban tudok segíteni, hogy mégis merre indulj, ha eldöntötted, vállalkozni fogsz. Mondhatni ez egy DIY cikk (díájváj: Do It Yourself, vagyis csináld magad), az én módszerem a biznisz elindításához.
A biztonsági játékos
Nem szeretek semmit a véletlenre bízni, ezért ha olyan területre tévedek, ahol még nem szereztem saját tapasztalatot, akkor bizony szakemberhez fordulok.
Először is kerestem egy szimpatikus könyvelőt, aki egyéni vállalkozókra specializálódott és elmentem hozzá egy ötven perces tanácsadásra. Ez 15.000 forintomba fájt, de cserébe több dolgot is kaptam:
- Egyrészt egy alapos háttértudást, hogy technikailag hogyan kell megalapítani egy vállalkozást és mire kell közben figyelni
- Megerősítést, hogy jogilag alkalmas vagyok arra, amire vállalkozni szeretnék
- Lehetőséget, hogy ha megalakulok és ezt a könyvelőt bízom meg az ügyeim intézésével, akkor a fent említett összeget beleszámítja a megbízási költségbe
Egy jó hosszú listával érkeztem, felírtam az összes kérdést, ami csak felmerült bennem a téma kapcsán, és mindet fel is tettem, még ha némelyik banálisnak is tűnhetett számára. Ezt egy korábbi bejegyzésemben már kiemeltem: merj kérdezni! Nem baj, ha cikinek érzed, sokkal cikibb lenne a végén valamit elrontani a nem tudás miatt, mint az elején tisztázni ezeket.
Az én kérdéseim többek közt ezek voltak:
- Melyik adózási módot válasszam?
- Kell-e vállalkozói bankszámla?
- Mik a havi fix kiadásai a vállalkozásnak?
- Mikor kell jelentkezni az iparkamaránál, önkormányzatnál?
- Mi van, ha a vállalkozásból megyek el szülni?
- Stb.
Nagyon fontos, hogy az összes kérdésedre választ kapj, mert így tudsz majd magabiztosan a következő szintre lépni.
Az, hogy az én esetemben mik voltak a válaszok, nem feltétlenül relevánsak mások számára, mert ahányféle vállalkozás, annyiféle feltételrendszer és nem szeretnék senkit félrevezetni. Nekem például nem kell vállalkozói bankszámla, de simán lehet, hogy neked kelleni fog. Szóval inkább kérdezz!

Keresd a válaszokat!
A vállalkozóvá válás nagy pillanata
Mint azt a könyvelőtől megtudtam, az úgynevezett webes ügysegéden keresztül bárki létrehozhatja a saját vállalkozását. Egy-két adat ide, néhány pipa oda, megnyomod a küldés gombot és kész.
Aha, nem. Legalábbis amikor megnéztem ezt a felületet a millió kattintási lehetőséggel, azonnal úgy döntöttem, hogy nem engedek meg egy ekkora hibalehetőséget és szépen időpontot foglaltam a legközelebbi okmányirodába. Itt jegyzem meg, hogy mielőtt bármibe belefogsz, legyen ügyfélkapu hozzáférésed! Ha még nincs, ez legyen az első, ami miatt okmányirodába mész.
Na szóval, besétáltam szépen az időpontra és nagyjából 4 és fél perc leforgása alatt vállalkozó lettem. Papíron legalábbis, sajnos ezzel nem kerül bele a vállalkozói vér a keringési rendszeredbe, de hát ezt igazán nem is várhatjuk.
Megkaptam minden szükséges iratot, amivel már lehet ügyeket intézni, így nem is volt más feladatom, mint felhívni a könyvelőt, a nagy hírrel, miszerint megalakultam! És hogy szeretném őt megbízni a vállalkozásom könyvelésével. Ez pedig azzal az áldásos következménnyel járt, hogy innentől intézett helyettem mindent az ügyfélkapun keresztül: bejelentett ahová szükséges volt; NAV, önkormányzat, nekem pedig csak fizetni kellett: először is az 5.000 forint iparkamarai regisztrációt, az éves iparűzési adó első felét, majd a következő hónap 12. napjáig az első katát.
Tehát mire vállalkozó leszel így áll a helyzet:
a kezedben vannak a papírok, még bevételed semmi, de kiadásaid már annál inkább, erre készülj fel. Aztán persze nyilván utoléred magad, belejössz a dolgok intézésébe, amiknek esetenként még örülsz is; én például tök boldog voltam életem első bélyegzőjével és számlatömbjével. Kis dolgok az emberiségnek, de hatalmasak a kezdő vállalkozónak!
Innentől pedig jogilag már semmi nem állhat a számlaképes utadba, hogy betörj a piacodra és sikeres legyél.
“Ennyi” az egész.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: